Konferencija Železnički transport robe – perspektive i rešenja okupila oko 200 učesnika
October 31, 2024
Od sirovina do gotovih proizvoda – uloga železnice ključna je i nezamenjiva u savremenim logističkim operacijama, zaključak je prve međunarodne konferencije Železnički transport robe – perspektive i rešenja održane 31. oktobra u Beogradu.
Događaj u organizaciji portala PlutonLogistics okupio je predstavnike železničkih i logističkih operatera, intermodalnih terminala, luka, vlasnika robe, kao i državnih i naučnih institucija. O izuzetnom interesovanju za teme iz oblasti železničkog transporta robe govori podatak da je panele i ključne sesije pratilo blizu 200 učesnika iz više od deset evropskih država.
U 2023. godini na železničkoj mreži Srbije ostvareno je oko 6,5 miliona voznih kilometara, odnosno blizu tri milijarde netotonskih kilometara.
Železnička infrastruktura i železnički transport robe uvek su predstavljali okosnicu razvoja industrije i privrede svake zemlje, ali i prostornog povezivanja i integracije regionalnog i evropskog prostora. Iako u prethodnim decenijama ovom vidu saobraćaja nije posvećena nužna pažnja, te je i dalje nedovoljno zastupljen u ukupnom teretnom transportu, očekujemo da će se to značajno promeniti kroz izgradnju i modernizaciju železničke infrastrukture i jačanje nacionalnih i privatnih železničkih prevoznika, rekao je dekan Saobraćajnog fakulteta u Beogradu prof. dr Milorad Kilibarda.
„Perspektive i rešenja železničkog teretnog transporta moraju se tražiti u intermodalnom transportu i integrisanim logističkim servisima. Danas su dominantne železničke linije kontejnerskih vozova koje povezuju regionalne pomorske luke i intermodalne terminale na tržištu Srbije. Više od 50% kontejnerskih tokova već danas se realizuje železničkim transportom, a očekujemo da to učešće značajno poraste i dostigne 70 do 80%“, rekao je između ostalog, profesor Kilibarda u uvodnom obraćanju.
U ime Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, na svečanom otvaranju obratili su se pomoćnici ministra Miroslav Alempić i Anita Dimoski. „Uveren sam da će transport robe železnicom nastaviti da raste i da će Srbija učvrstiti svoju poziciju regionalnog lidera u ovoj oblasti“, istakao je Alempić. On se osvrnuo i na izazove koji postoje na granicama i istakao da naša država sprovodi projekat za elektronsku razmenu podataka, koji podržava Svetska banka, a trebalo bi da omogući bržu razmenu podataka i bolju komunikaciju operatera i smanji administrativne prepreke.
V.d. pomoćnika ministra za železnički i intermodalni transport, Anita Dimoski, istakla je da je komunikacija osnova za uspeh u svim oblastima, pa i na železnici, zbog čega je značaj događaja poput konferencije Železnički transport robe – perspektive i rešenja izuzetan.
Direktor Transportne zajednice, Matej Zakonjšek, naglasio je da železnica ima ključnu ulogu u evropskom transportnom sektoru, kao održiva alternativa drumskom saobraćaju. „Imajući to u vidu, Evropska unija ima za cilj da do 2030. godine udvostruči udeo železnice u transportu kao deo strategije za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte i promociju održivog transporta“, istakao je Zakonjšek i dodao: „Kada govorimo o Zapadnom Balkanu, a posebno o Srbiji, pred nama su tri ključne prilike: obezbeđivanje dovoljnog budžeta za održavanje železničke infrastrukture, nastavak prenošenja i sprovođenja relevantnog zakonodavstva EU i, kao najvažnije, obezbeđivanje dovoljno obučene radne snage za ovu rastuću industriju.“
Značaj sinergije i povezivanja železnice sa lukama i terminalima, strateška važnost velikih infrastrukturnih projekata, kao i obrazovanja kadrova i regionalnog povezivanja, samo su neke od tema koje su se našle u fokusu govornika. Učesnici su imali prilike da se upoznaju sa razvojem ključnih železničkih ruta ka Kini i Evropi, podatke o uštedama CO2 korišćenjem železničkog prevoza, da saznaju sve detalje o intermodalnim rešenjima za uvoz i izvoz robe iz Srbije, kao i o tome koje investicije pripremaju operateri terminala u državnom i privatnom vlasništvu. Događaj je bio prilika i da se saznaju i ekskluzivne vesti, pa su tako okupljeni imali priliku da premijerno vide kako je izgledao dolazak prvog voza na intermodalni terminal u Batajnici, kao i da čuju detalje o planovima za razvoj ovog čvorišta.
Direktorka medijske kuće Pluton Media, Marija Kambić, istakla je da je odaziv učesnika, koji je premašio sva očekivanja, pokazao da je zainteresovanost privrede za železnički transport robe na veoma visokom nivou, ali i ilustrovao koliki značaj umrežavanje ima za poslovnu zajednicu.
Konferencija Železnički transport robe – perspektive i rešenja bila je ne samo prilika da se govori o ključnim temama, već i da se povežu svi akteri u logističkom lancu, kako bi zajednički radili na istim cilju: povećati količine robe na srpskim prugama. „S ponosom mogu da najavim da nas već naredne godine očekuje drugo izdanje ovog veoma uspešnog događaja“, nagovestila je Marija Kambić.
Konferencija Železnički transport robe – perspektive i rešenja realizovana je uz podršku kompanija-sponzora: MBOX Terminals, METRANS, DB Cargo, Adria Kombi, cargo-partner, duisport, Kombiverkehr, Danubia Group i udruženja Srbijatransport. Značajan doprinos dali su medijski pokrovitelji – portali Biznis.rs, Sve o novcu, scm.hr i supply-chain.gr, kao i prijatelji događaja – Produktna berza Novi Sad, Logistički centri Srbije i Srpsko udruženje profesionalaca u lancu snabdevanja.
Organizator konferencije je PlutonLogistics, specijalizovana regionalna medijska platforma, koja od 2013. godine okuplja profesionalce u oblastima transporta, logistike, lanca snabdevanja i trgovine. PlutonLogistics posluje u okviru PlutonMedia d.o.o. Događaj u hotelu Radisson Collection Old Mill u Beogradu održan je u znaku velikog jubileja – 140-godišnjice od početka razvoja železničkog saobraćaja u Srbiji. Daleke 1884. godine u rad je puštena pruga Beograd-Niš, nakon čega je ovaj vid saobraćaja počeo da se razvija uzlaznom putanjom.
Izvor: PlutonLogistics